Ogród nowoczesny z altaną

O projekcie

LOKALIZACJA: Radom

DATA: 2016/2017

Głównym elementem ogrodu jest drewniana altana, która ma pozostawać w relacji z otaczającą naturą. Nowe założenie zostało stworzone w dużej mierze na bazie istniejących już drzew i krzewów, które zostały umiejętnie przesadzone. Ogród znajduje się w dzielnicy podmiejskiej Radomia.

Projekt charakteryzuje się prostymi liniami nawierzchni i trawników, skontrastowanymi z bardziej swobodnymi i rozbudowanymi rabatami, na których znalazły się byliny, trawy oraz krzewy. Cała przestrzeń została podzielona na wnętrza ogrodowe. Każde z nich spełnia inną funkcję użytkową.

Nawierzchnie w ogrodzie zostały wykonane z jasnoszarej, jednolitej i gładkiej kostki betonowej o dużym formacie. Założeniem przy projektowaniu układu nawierzchni było przede wszystkim to, aby była łatwa w utrzymaniu czystości i wygodna do chodzenia.

Posadzono dużą ilość kwitnących bylin i traw ozdobnych. Projekt zakładał, aby rośliny zmieniały się i uzupełniały przez cały okres wegetacyjny. Wszystkie gatunki zostały dobrane w taki sposób, aby odpowiadały dość trudnym w tym miejscu warunkom glebowym i wodnym. Cała działka usytuowana jest bowiem na lekkich, piaszczystych i mało żyznych glebach bielicowych.

W ogrodzie została skonstruowana ażurowa altana. Lekka, nowoczesna, drewniana konstrukcja wpisuje się w zgeometryzowany układ ogrodu. Jedna ze ścian została całkowicie obita drewnianymi panelami. Obok niej posadziliśmy glicynię chińską (Wisteria sinensis), która w przyszłości oplecie całą konstrukcję swoimi pędami. Altana szybko została ulubioną przestrzenią gospodarzy i jest miejscem wspólnych codziennych posiłków, jak również spotkań w większym gronie z przyjaciółmi.

Od południowej strony domu znajduje się przestronny i wygodny słoneczny taras, który pozwala na wypoczynek i kontemplację przyrody. Ważnym elementem ogrodu są zaprojektowane i wykonane na zamówienie stalowe donice w kolorze miedzi, w których posadzone zostały krzewy świdośliwa lamarcka (Amelanchier lamarckii) oraz dopełniające kompozycję kostrzewy sine (Festuca glauca).